Végigpásztáztam a naptáramat, hogy milyen könyvek kerültek ebben az évben a kezembe, és meg kell állapítanom, hogy határozottan jó könyvekkel sikerült találkoznom.
Anno az elsők egyike voltam, aki boldogan beiratkozott a Király utcában megnyíló (a régi gyerekkönyvtár helyén - a Tudásközpont fiókkönyvtáráról van szó, amit társadalmi nyomásra hoztak létre) könyvtárba. Még a legelső iratkozásnál az udvarias könyvtáros hölgy mindenféle lehetőségeket sorolt fel, hogy kevesebb legyen az éves díj - szegény teljesen értetlenül állt előtte, hogy én a teljes összeget szeretném fizetni. Mikor hangot adott értetlenkedésének, nagy nehezen megértette, hogy én azért szeretném a teljes összeget fizetni, mert legalább ennyivel hozzájárulnék a könyvtár fenntartásához. Azóta is csak hozzájuk járok és mindig örömmel tölt el, hogy szép számban szerzik be az újdonságokat.
Az első és sokáig kiható igencsak markáns élmény Alexandra Popoff Szofja Tolsztaja élete az Európa kiadó gondozásában (2012). Balázs alig várta, hogy befejezzem (pedig igencsak gyorsra vettem a futamot), annyira a hatása alá kerültem. A Háború és béke eddig az egyetlen regény, amit háromszor is újraolvastam (kivéve persze azokat az afrikai szövegeket, amikkel dolgoztam), legutóbb három éve télen, mikor Santa Barbarában voltunk. Megdöbbentett és felzaklatott az a feleség-kép, az a háttérben zajló feleség-munka, ami Szofja Tolsztaja élete volt. Popoff nem feminista, nem érzelgős női sorstárs, hanem alapos felkészültségű, józan ítéletű kutató. Hatásos, ahogyan a forrásokat, tényleges dokumentumokat kitölti a jó értelemben vett női létezés mindennapjainak plasztikus megrajzolásával. Maga a karakter is ámulatra méltó: 16 gyerek, egy egész gazdaság irányítása, férje írásainak kiadása stb. Nem beszélve arról a női és asszonyi függetlenségről, ami magabiztossá tette egy ekkora család vezetésére kezdve a szoptatástól egészen a gyerekek tanításáig, taníttatásának levezényléséig. Az utolsó császárnéként emlegetett Zita királyné (Habsburg Ottó édesanyja) Szofja Tolsztajához hasonlóan minden gyerekének külön tanmenetet állított fel, a gyermek egyéni fejlődését igyekezett biztosítani és nem a kortársi elvárásoknak megfeleltetni őket. Hajaj, a lecke adott...
A nagycsaládos tematika idei olvasmányaim másik vonulatában (kicsit fellengzősen hangzik, tudom), nevezetesen a második világháború eseményeinek feldolgozásában is rám köszönt. Petra Fohrmann könyve is megrázó, felkavaró olvasmány: A propagandaminiszter gyermekei. A Goebbels-gyermekek nevelőnőjének visszaemlékezése az 1943-45 közötti időre, a Dóm Kiadónál jelent meg. Kaethe Hübner, a gyerekek nevelőnőjének visszaemlékezéseit önti a szerző koherens szöveggé (hopp, most látom, hogy szintén női szerzővel van dolgunk). Fotók, levelek, sejtések, feltételezések remek ritmusban, tömören. Mindig - bármennyire banálisan napirenden is van a téma - megdöbbenti az embert, mikor család és hivatás teljesen elkülönül egy ember életében. Amikor az ember nem tudja összeegyeztetni a családapát a propagandaminiszter személyével. Amikor egy nő?feleség?anya? megöli hat gyermekét és aztán végez magával. A korszak, korszellem, vagy nem is tudom minek nevezzük tehet ilyenkor arról, ha a privát és a publikus élet nincs harmóniában? Személyes felelősség a harmónia megteremtése?
Vaszilij Grosszman: Élet és sors (Európa) és David Grosszman: A világ végére (Scolar, 2012) című regényeit Heller Ágnes Olvasónaplójának (Olvasónapló 2012-2013) köszönhetem. Határtalanul művelt szellem párbeszéde az olvasmányaival - mindig tisztelve szerettem Heller Ágnest. Párszor találkoztunk vele, helyesebben egy térben lehettünk vele (de személyiségének nagysága sohasem rekesztette ki a diákstátuszban lévőket) és én csak csodáltam, hogy egy ekkora formátumú tudós ilyen energikusan csinos nő. Hajaj, a lecke mindig fel van adva...
Másfajta párbeszéd Paul Auster - J. M. Coetzee Itt és most (Európa, 2013) című munkája, mely két évnyi levelezésüket tartalmazza. Auster regényei közül is szeretek párat (Holdpalota, New York trilógia), Coetzee-nek meg szinte az összes szövegét nagyon fontosnak tartom nemcsak az én életemben, hanem a kortárs irodalomban is. A focin át az irodalmi vagy filmes élményekig széles a paletta, amit érintenek. Nem tanulmányt írnak a témákról, hanem beszélgetnek, de intelligensen, viccesen, egymást tisztelve és tisztelve magát a nyelvet, a témát - így a köznapi témák sem válnak banálissá. Szeretem ezekben az írókban, hogy igazi férjek, társak, családapák és nem a rossz értelemben vett művészek. Őszinték, mindennapiak és mégis különlegesek.
Az irodalmi csevely műfajához hajaz Florian Illies 1913, Az évszázad nyara (Park Könyvkiadó, 2014) című műve. Hatalmas háttértudással hónapról hónapra követi az 1913-as év fontos politikai, művészeti eseményeit (Hitler, Kokoschka, Rilka, Kafka). Rendetlen tudáshalmazunk a korszakról tényleg nagyon szórakoztató formában (irodalmi pletykálásról van tulajdonképpen szó) rendezett bázissá változik a könyv elolvasása után.
A szülői feladatok ellátásához kapcsolódó olvasmányaim közül három nagyon jót emelnék ki: Tari Annamária Z generáció és Y generáció könyveit igencsak fontosnak tartom mind önmagunk, mind pedig gyermekeink megértése, és jelen világunkba való elhelyezése kapcsán. Fontos magunkat és családunkat nemcsak egyediségében, hanem egy korszak generációjaként is ismerni. A harmadik Jane Nelsen Pozitív fegyelmezés (Reneszánsz Kiadó, 2013) című könyve, amely csak megerősített eddigi gyakorlatunkban, hogy lehet büntetés nélkül is hatékonyan, konstruktívan bánni gyermekeinkkel. Egyébként magyarul már több - ehhez hasonló szellemiségű - amerikai gyermeknevelési könyv is megjelent, nekem személy szerint a kedvencem a Beszélj úgy, hogy érdekelje, hallgasd úgy, hogy elmesélje című, Adele Faber és Elaine Mazlish párostól, szintén a Reneszánsz Kiadó gondozásában jelent meg 2013-ban. Ez utóbbi munkát azért tartom korszakalkotónak, mert konkrét (természetesen tipikus) helyzeteket elemez, konkrét megoldási lehetőségeket adva. Tetszik, hogy a nyelvet, a kommunikációt helyezi előtérbe, hangsúlyozva, hogy nem mindegy, hogy mit és hogyan mondunk - különleges, hogy képregény formájában példamondatokat kínál a szülőknek. És működik! Főleg kisgyerekkorúakkal való foglalkozásban segít, remélem írnak hasonlót a kamaszkori problémákról is!
(A dr. Spock könyveket képtelen vagyok megszeretni, pedig hősiesen belevágtam Az iskoláskor. A gyermekek érzelmi és szociális fejlődése címűbe is, unalmasak és elcsépeltek számomra.)
A gyerekek téma után két különleges életrajz érdemel említést az idei olvasmányaim közül. Az első Alexandra Harris: Virginia Woolf (General Press, 2014) monográfiája, a másik pedig Eric Metaxas Bonhoefferről írt életrajza: Bonhoeffer - Pásztor, mártír, próféta, kém (Egy igaz 'nem-zsidó' a harmadik birodalommal szemben), Immanuel Alapítvány, 2013. A Woolf életrajz érdeme, hogy szép ívet ad magának az élettörténetnek, kezdve a viktoriánus gyerekkortól a kísérletező Bloomsburry-körig, a levelek, naplóbejegyzések segítenek kicsit megint jobban megérteni, hogy miért olyan elementáris erővel hat Woolf prózája, és persze kibontakozik előttük egy különleges női személyiség is. A Bonhoeffer életrajz pedig a klasszikus hiánypótlás esete, a szintén jól megírt, forrás- és hivatkozásanyaggal kellő mértékben megtűzdelt szöveg segítségével hiányos történelmi tudásunk kiválóan kerekebbé válik. Furcsa, most jövök rá, hogy miért is kapcsolódnak ők össze itt, és rájöttem, hogy a haláluk miatt. A fiatalkori, nem természetes halál miatt. Woolf önmaga döntése miatt, Bonhoeffer pedig Hitler döntése miatt halt meg.
Szeretem az ellenpontozást. Daniel Pennac regényének, a Testnaplónak (Magvető, 2014) a hőse 87 évesen hal meg. Ami Austerhez és Coetzeehez kapcsolja Pennac regényét, a férfikép. Mindhárman a boldog házasság és tiszteletteli szerelem szemszögéből írnak. Mindhárman öregek. Egyikük sem kiégett. Nekik, így hármuknak talán hinni lehet. Jó.
És végül, ha már az otthon és az otthonosság érzése kerekedett bennem felül, akkor Torday Alíz két megunhatatlan lakberendezési könyve legyen itt zárásul. Az egyik a Lakni jó! (Gondolat, 1979), a másik nagy kedvenc pedig a Falusi hangulatban (Corvina, 1988). A manapság népszerű Feng shui és egyéb keleti lakberendezési trendeket megelőzve hívja fel a figyelmet a színek vagy az étkezőasztal fontosságára. Olyan mély ismeretségben van a terekkel és a tárgyakkal, hogy csak tanulni lehet tőle.
Örökké az a bizonyos lecke!